Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Polityka Etyczna    Jak wyłączyć cookies? ROZUMIEM

Obroże uzdowe

Wstecz

Obroża uzdowa została stworzona na wzór kantara końskiego. Zakłada się ją psu w przypadkach, gdy właściciel żadnym sposobem nie daje sobie rady z jego ciągnięciem na smyczy lub po prostu ze względu na komfort. Obroża skonstruowana jest w taki sposób, że nie zakładamy jej psu na szyję, ale na głowę. Obroża z wyglądu przypomina ósemkę wykonaną z dwóch kawałków mocnej, lecz miękkiej tekstylnej taśmy, która na pewno nie będzie sprawiać dyskomfortu naszemu psu podczas spaceru. Obroże uzdowe występują w każdym rozmiarze od XS – XL. Sposób zakładania takiej obroży jest bardzo prosty. Polega na nałożeniu jednego kółka na pysk psa dopasowując do rozmiaru kufy, natomiast drugie zapinamy na głowie zaraz za linią uszu. Smycz zapinamy do okucia pod pyskiem psa.

Obroża uzdowa w budowie nie przypomina normalnej smyczy. Także trudniej się do niej przyzwyczaić. Jest ona jednak wygodniejsza i bardziej skuteczna niż zwykłe obroże w postaci obroży zaciskowych czy kolczatek. Występuje tutaj ryzyko, że pies jej po prostu nie zaakceptuje, o czym będzie dawał znać oznakami częstokroć nie zauważanymi przez właścicieli - choćby ciągłym ocieraniem głowy o stojące obok osoby, współbratymców, ściany. Konstrukcja obroży uzdowej uniemożliwia użycie jej jako zwykłej obroży po odpięciu smyczy. Kolejną wyraźna różnicą jest wygoda połączona ze skutecznością. Właściciel nie musi już używać tyle siły podczas tresury, uczenia chodzenia przy nodze lub odciągnięcia naszego pupila od innego psa. Smych uzdowa z wyglądu może przypominać kaganiec i również jego funkcję może pełnić.

Obroża uzdowa przystosowana jest do różnych psów, zarówno tych agresywnych i nieposłusznych jak i tych bardziej uległych. Gdy pies jest grzeczny wystarczy potraktować obrożę uzdową jak każdą inną a gdy pies zaczyna ciągnąć wydajemy rozkaz, np. do nogi, i pociągamy smycz w kierunku odwrotnym niż strona, po której idzie nasz pupil., po czym natychmiast smycz luzujemy. Obroże uzdowe są bardzo skuteczne podczas tresury, a także codziennych spacerów by wykształcić u psa pewne nawyki, których chcemy go nauczyć. Obecnie wybór obroży uzdowych na rynku jest bardzo duży dlatego pies każdej rasy może ją nosić. Jest to dobre wyjście z sytuacji, gdy ktoś fizycznie nie daje sobie rady z siłą psa (np. jest starszym człowiekiem obarczonym dużym, energicznym psem).

Jedną z podstawowych zalet stosowania obroży uzdowej jest jest skuteczność połączona z pełnym komfortem dla psa. Sposób zakładania jest szybki i łatwy. Można ją kupić w każdym rozmiarze i idealnie dopasować do sylwetki i wielkości psa. Pełni zarówno funkcję obroży jak i kagańca. Spełnia wszelkie oczekiwania zarówno właściciela jak i jego czteronożnego przyjaciela. Obroża uzdowa jest bardzo przydatna podczas tresury i nauki posłuszeństwa. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do kolczatki, nawet w wypadku nieprawidłowego użycia, nie może zranić ani w inny sposób uszkodzić psa. Oprócz tego, możemy ją stosować u czworonogów w każdym wieku, nawet u szczeniaków.

Obroża uzdowa jest ciekawą alternatywą dla kolczatek i obroży zaciskowych, dlatego może stać się obiektem zainteresowania osób preferujących łagodniejsze metody szkolenia. Moim zdaniem obroże uzdowe będą stawały się coraz bardziej popularne wśród właścicieli psów wzbudzając coraz większe zaufanie. Ich popularność nie tylko będzie wzrastać z powodu skuteczności w nauce posłuszeństwa ale również komfortu naszych pupili.

Sara Matuszewska - córka i prawa ręka właściciela P.W Hobby Piotra Matuszewskiego