Żywienie zwierząt futerkowych

Wstecz Na ogół gryzonie mają bardzo podobne wymagania żywieniowe, choć mogą mieć inne upodobania przypisane do różnych gatunków. Ich podstawową i wspólną dietą są zboża, owoce, warzywa, orzechy i zioła. Każdy gryzoń dla prawidłowego rozwoju potrzebuje indywidualnie dobranej i zbilansowanej diety, bogatej w poszczególne składniki i witaminy  (zdjęcie pokarmu pełnowartościowego kartonik świnka i pokarm dla falistej kartonik) np. pokarm dla świnek morskich powinien być bogaty w witaminę C ponieważ są jednymi z najbardziej wrażliwych gryzoni. Ich zapotrzebowanie na zwiększoną dawkę tej witaminy jest spowodowane tendencją do wysuszania się naskórka kiedy zwierzątko przebywa w suchych, ogrzewanym pomieszczeniu. . W przypadku koszatniczki codzienne menu powinno być ograniczone w cukry, węglowodany i tłuszcze. To gatunek gryzonia, który lubi się napracować przy posiłku. Można jej podawać ubogi pokarm w postaci korzonek czy owsa, kukurydzy, zbóż, ziaren słonecznika, pietruszki (natka i korzeń), gałęzi drzew (jesion, jawor, buk, jabłoń, grusza i głóg) podobny do tego, który jest dostępny w środowisku naturalnym. Kolejnym specyficznym gatunkiem są szynszyle, najodpowiedniejszą dietą będzie pokarm owocowy, słodki (płatki i owoce róży, głogu) Ponadto karma powinna zawierać składniki mineralne, witaminy, substancje pobudzające i regulujące przemianę materii zwierzęcia (siano, zioła, granulat). Natomiast Króliki to zwierzęta, które lubią siano, trawy, zboże, warzywa, owoce, granulat. Myszy nie mają wyspecjalizowanych potrzeb ponieważ w skład ich menu wchodzi wszystko to co organiczne.
W ofercie dla ptaków i gryzoni można znaleźć pokarmy typu senior, junior oraz light. (dwa opakowania senior i junior w kartoniku). Pokarmy typu senior i junior to specjalnie dobrane składniki odpowiednio dopasowane do wieku zwierzęcia. Firma Hobby  posiada w swojej ofercie tego typu pokarmy pod marką Vitapol. W przypadku pokarmu dla seniora gdzie zwierze może wzmagać się z otyłością, słabymi siekaczami  spowodowanymi wiekiem zwierzęcia. Jest to ściśle dobrana dieta w której znajdziemy znacznie więcej warzyw jak owoców. Mieszanka dla juniora to przetworzone warzywa w chrupkach i bardzo rozdrobnione, aby ułatwić przyswajanie pokarmu młodym gryzoniom. Największą innowacją w żywieniu zwierząt są pokarmy typu light. W Firmie Hobby taką linią pokarmów jest Dietetic  pod marką Lolo Pets i Vitapol. (2 pokarmy + kolba z linni dietetic)Nie chodzi tu o odchudzanie, ale o poprawienie funkcjonowania systemów pokarmowych zwierząt w szczególności wątroby. Z naszego wieloletniego doświadczenia i obserwacji gatunków zamkniętych w klatkach wynika, że ich dieta zbyt obfituje w cukry i tłuszcze. Słonecznik, orzechy poza nerkowcami, rzepak, rzepik podawane są w nadmiarze, otłuszczając ich wątrobę i powodując, że zwierzęta zachowują się apatycznie, mają skłonności do gubienia piórek i sierści. Nasza linia produktów jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ptaków i gryzoni.
W pełnowartościowym pokarmie dla zwierząt, w tym wypadku dla gryzoni, nie może zabraknąć warzyw, ziół, traw (naturalnego błonnika), który wspomaga procesy trawienne. Owoce mogą być jedynie smacznym dodatkiem i suplementem codziennej diety. Ważna jest tutaj różnorodność i urozmaicenie składników w mieszance. Należy dostarczyć zwierzętom odpowiednią porcję witamin i składników mineralnych. która zapewni prawidłowy rozwój. Do mieszanek dodaje się rokitnik, który po raz pierwszy odkryto już w starożytności gdzie stał się cenioną rośliną o niezwykłych właściwościach. Jest to jedna z niewielu roślin na świecie, która zawiera witaminę B12. Rokitnik został odkryty na nowo i dowiedziono, że wzmacnia sierść zwierzęcia oraz wspomaga wzrost lanoliny (wosku zwierzęcego).
Na rynku pojawia się coraz więcej pokarmów przetwarzanych, ekstradowanych. Na szczęście oprócz tych produktów, które mogą stanowić jedynie suplement codziennej diety zwierzęcia, wielu producentów oddaje ukłon naturze i czerpie z niej inspiracje w tworzeniu odpowiednio zbilansowanych mieszanek. Nasza firma stworzyła nową linie o nazwie Vita Herbal, w której każdy klient znajdzie coś dla swojego zwierzęcia. Linia Vita Herbal to naturalne, suszone owoce, warzywa, trawy, zioła, kwiaty oraz nasiona. Wszystko naturalne, zdrowe i pozbawione konserwantów. (Trzy paczki linia vitaherbal)Technologia tworzenia tych mieszanek zabezpiecza przed utratą walorów zapachowych i smakowych składników. Idea powrotu do natury to recepta na długoletnie życie i zdrowie naszych pupili. Dobrze jest od czasu do czasu przyzwyczaić zwierzę do odżywiania się świeżymi warzywami jak buraczek, marchew lub sałata. Złotym środkiem w żywieniu zwierząt jest zasada wszystko po trochu. Nie tylko sama mieszanka jest ważna ale także sposób pakowania. Nasza firma wykorzystuje najnowsze technologie pakowania w folie w atmosferze ochronnej co wydłuża okres ważności produktu do 2 lat i zapewnia mu świeżość i aromat. Hurtowania zoologiczna Hobby świadczy fachową pomoc na temat produktów - zaprszamy do konsultacji.
Autor artykułu: Sara Matuszewska, córka i prawa ręka szefa firmy P.W Hobby Piotr Matuszewski